Širdies ritmo sutrikimai – svarbus organizmo signalas

Širdis – tai pagrindinis, svarbiausias žmogaus organas, kuris nuolat susitraukdamas ir išsiplėsdamas vienodu ritmu varinėja kraują po visą mūsų organizmą. Deja, statistika liudija, jog sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis yra kone dažniausia mirčių priežastis Lietuvoje. Bene dažniausiai pasitaikantis sutrikimas, susijęs su pagrindinio organizmo organo veikla – širdies permušimai – tai priešlaikinis širdies susitraukimas, neritmiškos širdies veiklos atsiradimas. Laikini ir reti ritmo sutrikimai sveikam žmogui yra natūralūs ir nekenksmingi – širdis gali imti plakti dažniau esant fiziniam ar emociniam krūviui, pakilus kūno temperatūrai ir pan. Tačiau jei širdies ritmo sutrikimai dažnėja ir kelia vis daugiau diskomforto Jums bei Jūsų artimiesiems, būtina atkreipti į tai dėmesį ir kuo skubiau kreiptis į medikus. Ritmo sutrikimai vis dažniau pasitaiko jauniems žmonėms, tad būtina atsakyti į svarbiausią klausimą – širdies permušimai kas tai ir kodėl jie atsiranda.

Ritmo sutrikimų priežastys ir simptomai

Permušimai, dar vadinami ekstrasistolėmis, pasitaiko ir daugeliui sveikų žmonių, ir sergantiems ne tik širdies, bet ir kitų organizmo sistemų ligomis. Ekstrasistoles gali išprovokuoti dažnai patiriamas stresas, žalingų įpročių laikymasis (alkoholio, narkotikų, tabako vartojimas), rūgščių balanso organizme sutrikimai (dažniausiai širdies permušimus patiriantiems žmonėms trūksta kalio). Širdies permušimų priežastimi gali tapti ir depresija bei kitos psichikos ligos, virškinimo sistemos bei skydliaukės sutrikimai ir net intensyvus sportavimas. Širdies permušimai dėl skrandžio sutrikimų – taip pat dažna ekstrasistolių atsiradimo priežastis. Neretai širdies skausmai painiojami su skrandžio sutrikimais ir atvirkščiai. Būtina atkreipti dėmesį į tai, jog skrandžio skausmai, pykinimas ar net vėmimas gali būti ne apsinuodijimo ženklai, o pranašauti miokardo infarkto riziką. Medikai pabrėžia, jog širdies permušimai tai ne liga, o kitų širdies ligų simptomas, tačiau, net ir niekada nepatyrusiems permušimų, bet turintiems kitą širdies ligą, gali atsirasti ekstrasistolės. Retai pasitaikantys širdies permušimai sveikų ir emociškai stabilių žmonių beveik nejaučiami. Dažni širdies permušimai pasireiškia širdies virptelėjimais, ritmo sutrikimais, tokiais atvejais sutrinka efektyvus širdies užsipildymas krauju, gali sumažėti kraujo spaudimas, pablogėja kraujotaka smegenyse, todėl dažnai svaigsta galva. Gali būti jaučiamas silpnumas, fizinio krūvio netoleravimas, dusulys. Negydant širdies ritmo sutrikimų gali išsivystyti širdies veiklos nepakankamumas, insultas, infarktas, sutrikti kitų organų kraujotaka, susidaryti krešuliai, o kritiniu atveju visiškai sutrikus kraujotakai žmogų gali ištikti staigi mirtis.

Ritmo sutrikimų gydymas

Jei žmogus nejaučia sutrikusio širdies ritmo, jis dažniausiai aptinkamas padarius elektrokardiogramą. Tačiau, jei atliekant šią procedūrą neįvyksta ekstrasistolė, ji gali būti neužfiksuota. Vėliau atliekami kraujo, širdies, virškinimo sistemos, skydliaukės ir kitų sistemų tyrimai. Kraujotakos netrikdančios ir žymaus diskomforto nesukeliantys ritmo sutrikimai gali būti visiškai negydomi. Jei užfiksuojami rimtesni širdies ritmo sutrikimų atvejai, patariama mažinti rizikos veiksnius šalinant neigiamą aplinkos poveikį (tausoti nervų sistemą, nerūkyti, vengti kavos, alkoholio ir pan.) bei koreguojant gyvenimo būdą ir renkantis sveiką gyvenseną (laikytis darbo bei poilsio režimo, tinkamai ir sveikai maitintis, reguliariai judėti bei mankštintis ir pan.). Svarbu ir reguliariai tikrintis cholesterolio bei gliukozės kiekius kraujyje, kraujo krešėjimo bei veninės kraujotakos rodiklius. Pajutus ką nors panašaus į širdies ritmo sutrikimus svarbu ne tik išsiaiškinti širdies permušimai kas tai, bet ir kuo skubiau kreiptis į gydytojus. Siekdami išsaugoti savo sveikatą, pasistenkite, kad Jumis kuo greičiau pradėtų rūpintis specialistai, tuomet Jūsų patiriami širdies permušimai bus lengviau kontroliuojami.

Categories: Gydymas, Ligos, Sveikata

Leave a Reply